Остарбайтерці сниться синМирСтатья - Контент-издательство WebTexts


Вход | Контакты
Главная | Статьи | Новости | Пресс-релизы | Интернет ресурсы | Как работает
Главная > Публикации > Мир

Остарбайтерці сниться син

Источник: ХайВей | Прочитать на источнике


Остарбайтерці сниться син

З НАШИВКОЮ “ОСТ”
На станції у Ковелі молодих людей з клунками групами заводили у бараки на дезінфекцію - у кого були надто густі коси, відрізали одразу, боялися вошей. Тут же обробляли якимось смердючим розчином і одяг.


Коли дешеву робочу силу вантажили у товарняк, двоє хлопців кинулися втікати, але поліцаї з собаками їх завернули і жорстоко били на очах у всіх. Пані Марія уже не пам’ятає, скільки часу вони добиралися до Німеччини. Згадує лишень, що у вагоні неможливо було спати - була сила-силенна людей, тож доводилося куняти напівлежачи у когось на плечі. Окрім місця, бракувало ще й повітря, а за туалет слугувало старе відро, вміст якого викидали просто через вікно. Коли потяг біля Перемишля нарешті почав зменшувати швидкість, троє юнаків примудрилися відкрити засув і вискочити з товарняка на ходу.


У відповідь почулися автоматні черги. Чи вижили ті втікачі, чи ні - незрозуміло, але товарняк більше не зупинявся ані на мить.


У польському місті Гдиня новоспечені остарбайтери потрапили до розподільчого табору. Майже усіх чоловіків відправили на військові заводи, а жінок повезли у південну Вестфалію, де розподілили поміж заможними фермерами - бауерами. Перед розподілом усім зробили на грудях нашивку “Ост”.


ТРИ ДОБИ У ШЛЮБІ


- У містечко Дорстен, до бауера потрапило нас восьмеро, - розповідає пані Марія Калапуц. - З ранку і до пізнього вечора ми поряд з поляками і французами мусили трудитися на полі й у господарстві німця. Годували нас тільки один раз - увечері, а зранку кожен просто брав з миски по шматкові хліба і йшов з ним до праці. Хочеш - їж його одразу, хочеш - зберігай до обіду. Зазвичай усі були настільки голодні, що ніхто ніколи не залишав ані крихти. Наш бригадир - поляк - пильно стежив, аби крий Боже ніхто не взяв більше ніж один окраєць. За це він жорстоко шмагав працівників різками.


А якось хазяїн застав одного з остарбайтерів біля його кагатів з бульбою, то усі робітники лишилися взагалі без сніданку. Окрім того, із собою на поле ми брали бідончик з ледь рудою кавою, а іноді на вихідні тим, хто найкраще трудився, давали кілька таблеток сахарину до кави. Раз на три дні нам перепадав шматочок маргарину.


Увечері змучені робітники поверталися до двоповерхового бараку, де ночували по двоє на ліжку. Господарі зовсім не дбали про гігієну працівників, води у бараках було обмаль, тож вмивалися вони по черзі.


І все ж молода дівчина знайшла собі симпатію серед остарбайтерів. Полонив дівоче серце поляк Яцек, якого пані Марія назавжди запам’ятала усміхненим і чуйним. Хлопець запропонував дівчині одружитися, і вона погодилася - але у “шлюбі” пара проіснувала лише три дні й три ночі.


Коли бригадир дізнався про стосунки поляка й української дівчини, порадив бауерові віддати Яцека до зброярського цеху, у Вульфенлагер.


Земляки потім переказували Марії, що під час нещасного випадку вибухнув один зі складів снарядів, можливо, разом з іншими загинув і її коханий. Так чи інакше, а молода жінка ні разу не отримала вісточки від “чоловіка” й більше ніколи не зустрічалася з Яцеком.


"МАМО, Я ЖИВИЙ"...


З часом Марія зрозуміла, що вагітна. До останнього дня вона боялася комусь про це сказати. Коли господиня дізналася про оказію з Марією, виявила нечувану ласку - на час пологів заборонила дівчині працювати. Пологи були дуже важкими, Марія заслабла - їй навіть приносили миску з баландою до ліжка. Ночами молода жінка марила дитиною, але усі стверджували, що малюк помер.


Будь-які спроби з’ясувати у господині, де поховали її кровиночку, натикалися на непевні відповіді.


А на початку 1945 року фронт був уже недалеко від їхнього містечка. Після кількаденної фільтрації військові переписали усі імена остарбайтерів і переправили у радянську зону окупації, а звідтіля прямісінько на Україну. Ще квола Марія покинула Німеччину однією з перших.


Удома вона нікому не розповіла про своє материнство, відкрила родичам цю таємницю лишень після смерті вітчима.


Через двадцять два роки після повернення Марії з Дорстена у сільську раду прийшов запит. Невідомий чоловік з Німеччини шукав Марію Калапуц. Але тоді жінка побоялася викрити свої підозри і заявила, що то помилковий запит.


Зараз же, маючи за спиною тягар самотніх літ і жодної близької людини у домі, пані Марія переосмислює все, що трапилося шістдесят років тому, і розуміє, що даремно тоді повірила у смерть малюка. Можливо, через двадцять два роки після народження він шукав свою маму з поліського села. Тим паче, що й досі жінці сниться один і той самий сон: немовлятко простягає до неї ручки з колиски і кричить: “Мамо, я живий!”
Статьи в разделе

Microsoft придумали, как трогать предметы в VR!

NormalTouch и TextureTouch разработали исследователями Хрвое Бенко, Кристиан Хольц, Майк Синклер и Эйал Офек. Контроллеры отслеживают и захватывают движения, в зависимости от поверхностей и объектов, с которыми Вы взаимодействуете в виртуальном мире.

Семья Барбоскиных – отличная компания для игр

Каждый ребенок – это уникальная и неповторимая личность, с особенным характером, предпочтениями и вкусами. Однако каждый малыш должен учиться и развиваться, получать новые знания, опыт, навыки.

Гонка Дакар принесет выгоды турбизнесу Чили

В 2012 Ралли Дакар, проходящее уже в 4 раз в Южной Америке, позволит заработать турбизнесу Чили около 40 млн. USD.

Заказ такси и трансфера в Анталии

Компания Antalya Taxi предоставит гостям Турции автомобили для трансфера из аэропорта Анталии в гостиницу, организует индивидуальные и групповые экскурсионные туры по городам Турции, шопинг-туры в торговые центры по продаже ювелирных изделий, ковров, изделий из кожи.

Северный Кипр: эко-деревня Бьюкконук

Северный Кипр известен своими традиционными деревнями, в которых до сих пор сохранились обычаи и уклад жизни деревенских киприотов. Северный Кипр обладает всеми теми особенностями природы и окружающей среды, которые присуще экологически-чистым уголкам на нашей планете. Северный Кипр не промышленное место и выбросы в окружающую среду от человеческой деятельности минимальны или отсутсвуют вообще.

 
Добавить
Добавить статью
Добавить новость
Добавить пресс-релиз
Добавить ссылку

Тэги

Новые авторы
Рекламное Агентство ASTRA
Юрий Шаталин
Наталья Урусова
icg.kiev
Володя Антонов
Сергій Караванець
Кристина Осипова
eurasia
Элли Лордон
Елена Ломова
Анна Якименко
Оксана Иванова
Иван Кусков
Анастасия Воронова
Владимир Макаров
Марина Демкина
Александр Левин
Oleg Bondarenko
Дарья Олейникова
Евгений Илларионов
Станислав Саранцев
Alex Borisov
Александр
Владислав Корнеев
Камилла Багирова
Влад Лебедь
Андрей Стадник
Катерина Холодило
Александр Бескудников

Рассылки
Подписка на рассылки
Email:

Ваше имя:


Партнеры


© Copyright 2006. WebTexts. Тексты, представленные на этом сайте, могут свободно распространяться при условии сохранения ссылок на автора.Рускаталог.ком - каталог русскоязычных сайтов Украина онлайн МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов